Once Upon a Queer в Україні та Польщі

Once Upon a Queerце проєкт-дослідження та публічна презентація квір-історії у Східній Європі, зокрема, в Україні та Польщі. Цей проєкт поєднує сучасне візуальне мистецтво, перформанс, журналістику й квір-дослідження. Щоб залучити різну аудиторію, проект використовує універсальну мову сучасного мистецтва відеоробіт та історичність. 

У рамках проєкту Once Upon a Queer буде запущено унікальну веб-платформу, яка стане майданчиком для онлайн-виставки відео робіт українських та польських художників(ць), а також архівом для аналітичних та художніх текстів про проект і квір-історію Східної Європи, що передбачає залучення як професійного співтовариства, так і широкої аудиторії, що відкриє можливості для співпраці як для учасників проекту, так і для тих, хто вперше дізнався про нього. Також, створені відеороботи публікуватимуться у форматі онлайн-серіалу на медіа-платформі Blok.

Для участі в проекті було проведено міжнародний open-call. З 44 заявок від українських та польських художників(ць) кураторка проекту Аліна Клейтман; головна кураторка фонду ІЗОЛЯЦІЯ, Катерина Філюк; директор Галереї Labirynt, Вальдемар Татарчук та польський художник і активіст Кароль Радзішевський відібрали 10 художників(ць), які протягом кількох місяців працювали над створенням відеоробіт. Цими художниками стали: Ліліана Зейч, Даніела Вайс, Марта Наврот і Ягода Войтович, Шимон Адамчак, Сармен Бегларян і Томаш Фудала, Данило Галкін, Федір Хорьков, Антон Карюк, Антон Шебетко, AntiGonna. Митці  представлять свої відео-роботи, які розкривають як приватні епізоди української та польської квір-історії, так і висвітлюють загальні проблеми гендерної ідентичності. 

У проєкті надзвичайно важлива роль історії, адже у країнах Європи,  з метою всебічного висвітлення ЛГБТК+ тематики створюються спеціальні відділення фондів, інститутів, креативних платформ, на яких регулярно проводяться виставки, дискусії, презентації дослідників та журналістів. Завдяки подібним європейським практикам збільшується кількість проєктів, у тому числі й художніх, спрямованих на розкриття та розуміння теми, що, у свою чергу, веде до укріплення демократії та  створення культури загальної неупередженості і толерантності.

Але в Україні немає описаної та задокументованої квір-історії, як не існує й академічних досліджень цієї теми. Найчастіше архівують, вивчають та популяризують локальні історії окремі ентузіасти, часто до цієї теми звертаються художники. Відсутність публічної платформи для комунікації, обміну та зберігання знань про квір-історію в Україні призводить до соціальної непоінформованості та неприйняття, уповільнює формування толерантності в суспільстві, що негативно позначається на соціальному становищі ЛГБТК+ людей.У той же час Польща, що входить до складу Європейського Союзу, на даний момент посідає останнє місце за загальним статусом прав ЛГБТК+ (у категоріях рівність та недискримінація, сім'я, юридичне визнання статі та тілесна недоторканність, злочин на ґрунті ненависті та розпалювання ненависті, місце в цивільному суспільстві, захист, згідно зі статистикою ILGA-Europe).

Для подолання стигми, включення квір-історії в академічний дискурс та підвищення загального рівня обізнаності, в Україні та Польщі на інституційному рівні необхідно вибудовувати систематичні контакти з аудиторією, будувати тривалу структуру взаємодії, не обмежену рідкісними виставковими акціями та залучати дослідників до архівування та вивчення переважно усної історії. Проєкт Once Upon a Queer лише частина великого процесу, який, втім, має всі шанси посилити та підтримати діалог про квір-історію в Україні, Польщі та світі.

Once Upon a Queer — це міжнародний міждисциплінарний проєкт Фонду ІЗОЛЯЦІЯ (Київ, Україна) та Galeria Labirynt (Люблін, Польща) за підтримки Європейського Союзу та Goethe-Institut в Україні за програмою Дім Європи.

Партнерська підтримка:

  • The Queer Archives Institute
  • Європейський Союз та Goethe-Institut в Україні  за програмою Дім Європи

Once Upon a Queer в соцмережах:instagramfacebook